13.10.2023

CO TO JEST LAKIER WYBIORCZY UV 3D

6 powodów, dla których warto wybrać lakier UV 3D w druku

Czy wiesz, że zastosowanie marketingu sensorycznego może wpłynąć na wzrost sprzedaży nawet o 30%? A co jeśli powiemy Ci, że istnieje produkt poligraficzny, który nie tylko zachwyca wizualnie, ale również dostarcza wrażeń dotykowych? Mowa o lakierze wybiórczym UV 3D, który sprawia, że produkty drukowane nabierają zupełnie nowego wyglądu. Z tego artykułu dowiesz się, jak działa lakier wybiórczy UV 3D oraz jakie korzyści wynikają z jego stosowania. Podpowiemy również, w jakich branżach i przy jakich produktach warto zdecydować się na to uszlachetnienie. Na końcu znajduje się również instrukcja, która pomoże Ci poprawnie przygotować projekt z lakierem wybiórczym UV 3D.


Co to jest lakier wybiórczy UV 3D i jak można go używać?  

Lakier wybiórczy UV 3D to nowoczesna technologia uszlachetniania druku, która pozwala na delikatne uwypuklenie elementów graficznych. Lakier nakładany jest selektywnie, tzn. tylko na wybrane fragmenty druku, co daje ciekawe efekty wizualne oraz dotykowe. Co więcej, stosowanie tej technologii umożliwia wydruk nawet niewielkich nakładów, dzięki temu, że nie wymaga ona wykonywania matrycy

Lakier można wykorzystać do podkreślenia rozmaitych elementów projektu - znaków identyfikacji wizualnej marki, elementów graficznych lub wybranych napisów. Można go stosować na niemal wszystkich materiałach reklamowych – na ulotkach, wizytówkach, teczkach ofertowych, voucherach, kartach podarunkowych czy nawet okładkach katalogów (zarówno twardych jak i miękkich).     



Dlaczego warto uszlachetniać druk lakierem wybiórczym UV 3D? 


1. Podkreśla walory wizualne projektu 

Warto wiedzieć, że lakier UV 3D tworzy ciekawy kontrast z laminatem matowym anti - scratch oraz soft touch. Dodatkowo, w przypadku ciemnych kolorów, podkreśli ich głębie. Inną możliwością jest połączenie go z takimi uszlachetnieniami jak kolorowa folia, złocenia oraz srebrzenia 3D. 


2. Nadaje wrażenie przestrzeni i struktury wyczuwalnej pod palcami 

Lakier UV 3D  tworzy wypukłą warstwę, która jest wyczuwalna pod palcami. Specyficzna struktura kreuje wrażenie przestrzeni na wydruku, dodając mu dynamiki. Dodatkowo, z uwagi na swoją wypukłość, uszlachetniony element projektu przepięknie mieni się w świetle. 


3. Zabezpiecza uszlachetnione elementy  


Lakier UV 3D tworzy specjalną powłokę, która zabezpiecza zadrukowane elementy. Dzięki temu uszlachetnione np. logo firmy jest odporne na działanie czynników zewnętrznych (np. promieniowanie) Ta właściwość lakieru UV chroni uszlachetnione elementy przed blaknięciem. 


4. Wypróbuj nałożenie lakieru bezpośrednio na papier  

Możliwość wykonania lakierowania bezpośrednio na papierze, pozwala stworzyć wzory (np. logo, napisy lub kształty), które są widoczne w zależności od kąta padania światła. To doskonałe rozwiązanie, jeśli zależy Ci na delikatnym, skromnym efekcie, a jednocześnie chcesz nadać projektowi elegancji.  


5.  Lakier UV 3D jest tańszy niż tłoczenie 

Tworząc projekt wizytówki z lakierem UV 3D, nie musisz się martwić wysokimi nakładami finansowymi. Proces lakierowania jest stosunkowo tani, bo nie wymaga tworzenia specjalnych matryc.  

6. Posiada wiele zastosowań  

Lakier wybiórczy UV 3D ma zastosowanie nie tylko jako standardowe wyróżnienie elementu graficznego lub tekstowego. Coraz częściej wykorzystuje się go również do zapisów wykonanych alfabetem Braille’a. 


Jak poprawnie przygotować plik do druku z lakierem UV 3D? 

Projekt, który zawiera elementy z wykorzystaniem lakieru uv 3d  powinien posiadać do tego celu osobno stworzony plik. Jest to tzw. maska składająca się jedynie z elementów, które chcemy uszlachetnić lakierem UV 3D. 

Jeżeli w naszym projekcie występują także inne rodzaje uszlachetnień (np. folia kolorowa 3D), to konieczne jest stworzenie osobnego pliku dla każdej kolejnej maski. 

Tworząc maskę wektorową, należy zawsze ustawić dla niej parametr kolorystyczny 100% BLACK. W przypadku maski bitmapowej zapisz ją jako czarno białą (głębia 1bit). 

UWAGA – podczas realizowania maski bitmapowej sprawdź, czy jej krawędzie nie są poszarpane

W przypadku kiedy krawędzie maski będą nieregularne, istnieje ryzyko, że uszlachetnienie zostanie naniesione w taki właśnie sposób. Pamiętaj, że wszystkie obiekty, które chcesz uszlachetnić, muszą znajdować się minimum 3 mm od krawędzi spadu Twojego projektu. 

Zwróć szczególną uwagę, aby elementy uszlachetniane były dokładnie w tych samych miejscach — zarówno w pliku do druku, jak i masce (np. lakier UV 3D). To zapobiegnie rozpasowaniu obrazu podczas druku. 

Dla osiągnięcia maksymalnej satysfakcji z realizacji uszlachetnień zastosuj w projekcie zalecane przez nas parametry techniczne: 

  • Linie grubsze niż 0,4 mm

  • Fonty większe lub równe 8 punktów (fonty proste); 

  • Fonty większe lub równe 9 punktów (fonty kapitalikowe); 

  • Wielkość znaków graficznych minimum 10 mm pamiętając, że najcieńszy element nie może być cieńszy niż 0,4 mm

  

Pamiętaj również o liniach cięcia, miejscach bigowania i obszarze klejenia, w których nie może znajdować się żaden z elementów projektu.